Animation World
The Mitchells, Flee and Arcane triumph at Annie 2022
March 14, 2022

The Mitchells, Flee and Arcane triumph at Annie 2022

The Annie Awards of the American Animation Industry have been presented on all productions of 2021. Find the list below.
An evening in which to triumph over all we find Netflix with 19 awards out of 31 categories and sees the awarding of the feature films produced by Sony Pictures, The Mitchells vs. The Machines and distributed by the well-known streaming platform, while among those far from the Western mainstream world to triumph was Flee.

Here the complete list:

1. Best Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)

Candidates: Encanto (Walt Disney Animation Studios), Luca (Pixar Animation Studios), Raya and the Last Dragon (Walt Disney Animation Studios), Sing 2 (Illumination)



2. Best Indie Feature
- Flee (Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant)

Nomination: Belle (Studio Chizu), Fortune Favors Lady Nikuko (STUDIO 4ºC), Pompo the Cinephile (CLAP Animation Studio), The Summit of the Gods (Julianne Films, Folivari, Mélusine Productions)



3. Best Special Production
- Namoo (Baobab Studios)


4. Best Short Subject
- Bestia (Trebol 3 Producciones, MALEZA Estudio)


5. Best Sponsored
- A Future Begins (Nexus Studios)


6. Best TV/Media - Preschool
- Ada Twist, Scientist (Laughing Wild, Higher Ground Productions, Wonder Worldwide, Netflix)


7. Best TV/Media - Children
- Maya e i Tre Guerrieri (Netflix)

Nomination: Amphibia, Carmen Sandiego, Dug Days, We the People


8. Best TV/Media - General Audience
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)

Nomination: Bob's Burgers, Love, Death + Robots, Star Wars: Visions, Tuca & Bertie


9. Best Student Film
- Night of the Living Dread
Studente: Ida Melum
Scuola: National Film and Television School, UK


10. Best FX - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)

Nomination: Castlevania, Maya e i Tre Guerrieri, Shaun The Sheep: The Flight Before Christmas, Trollhunters: Rise of the Titans


11. Best FX - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)


12. Best Character Animation - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)


13. Best Character Animation - Feature
- Encanto (Walt Disney Animation Studios)
Dave Hardin


14. Best Character Animation - Live Action
- Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Marvel Entertainment)


15. Best Character Animation - Video Game
- Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games)


16. Best Character Design - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)
Evan Monteiro


17. Best Character Design - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)
Lindsey Olivares


18. Best Direction - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)


19. Best Direction - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)
Mike Rianda, Jeff Rowe


20. Best Music - TV/Media
- Maya e i Tre Guerrieri (Netflix)
Tim Davies, Gustavo Santaolalla


21. Best Music - Feature
- Encanto (Walt Disney Animation Studios)
Lin-Manuel Miranda, Germaine Franco


22. Best Production Design - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)
Julien Georgel, Aymeric Kevin, Arnaud Baudry


23. Best Production Design - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)
Lindsey Olivares, Toby Wilson, Dave Bleich


24. Best Storyboarding - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)
Simon Andriveau


25. Best Storyboarding - Feature
- Encanto (Walt Disney Animation Studios)
Jason Hand


26. Best Voice Acting - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)
Ella Purnell (Jinx)


27. Best Voice Acting - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)
Abbi Jacobson (Katie Mitchell)


28. Best Writing - TV/Media
- Arcane (Riot Games, Fortiche Production, Netflix)
Christian Linke, Alex Yee


29. Best Writing - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)
Mike Rianda, Jeff Rowe

Nomination: Belle, Flee, Luca, Raya and the Last Dragon


30. Best Editorial - TV/Media
- What If...? (Marvel Studios)


31. Best Editorial - Feature
- The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)



[ Annie Awards ]
RELATED NEWS
SHARE
EVENT OF THE DAY
Randy Newman

(Go to calendar..)
ADV
EXTRA
Regole sulla licenza dei testi
Animation World
Dot Animation Magazine
Credits - Contact - RSS - Privacy
SOCIAL: Twitter - Flipboard - Facebook - News360
Brands, titles and images are ©/® by respective owners
Texts and other © 2004 - 2022 Dot Animation Magazine
www.animationworld.net | www.animeita.net