Animation World
The list of films in competition and contrechamp at Annecy 2023
May 2, 2023

The list of films in competition and contrechamp at Annecy 2023

After yesterday's short showcase dedicated to some awaited titles that will be shown at Annecy next month, below we show you the complete list of feature films featured.
The festival held from 11 to 17 June which takes place in the homonymous French town of Annecy, will see in competition and out of competition numerous titles that will come to theaters and other media in the coming seasons.

After a first showcase that you can find at this page, here is the list of titles.

Annecy 2023 Official Competition:

- Art College 1994 by Liu Jian (China Academy of Art, Hangzhou Lightriver Culture & Media)
China

- Four Souls of Coyote by Áron Gauder (Cinemon Entertainment)
Hungary

- Kensuke's Kingdom by Neil Boyle, Kirk Hendry (Lupus Films, Mélusine Productions/Studio 352, Le Pacte)
Luxembourg, France

- La Sirène by Sepideh Farsi (Les Films d'ici, Katuh Studio, Bac Cinema, Lunanime, TrickStudio Lutterbeck)
Germany, Belgium, France, Luxembourg

- Chicken for Linda! by Chiara Malta, Sébastien Laudenbach (Dolce Vita Films, Miyu Productions, Dorje Film)
France, Italy

- Lonely Castle in the Mirror by Keiichi Hara (A-1 Pictures)
Japan

- Mars Express by Jeremy Périn (Everybody on Deck, Je Suis Bien Content)
France

- Sirocco and the Kingdom of the Winds by Benoit Chieux (Sacrebleu Productions)
Belgium, France

- The Inseparables by Jérémie Degruson (nWave Digital, Octopolis, A Contracorriente Films)
Belgium, Spain, France

- The Inventor by Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon (Curiosity Studio, Leo & King, Foliascope)
U.S.A., France, Ireland

- The Tunnel to Summer, the Exit of Goodbyes by Tomohisa Taguchi (Clap)
Japan


Contrechamp Competition:

- When Adam Changes by Joël Vaudreuil (Parce Que Films)
Canada

- Tender Metalheads by Carlos Perez-Reche, Joan Tomas (La Productora de Juanjo Saez)
Spain

- Johnny & Me - A Journey through Time with John Heartfield by Katrin Rothe (Hanfgarn & Ufer Filmproduktion)
Germany, Austria, Switzerland

- Komada - A Whisky Family by Masayuki Yoshihara (Story INC., P.A. Works, DMM.com)
Japan

- The Sacred Cave by Daniel Minlo, Cyrille Masso (Malo Pictures)
Cameroon

- Robot Dreams by Pablo Berger (Les films du Worso, Arcadia Motion Pictures, Noodles Production)
Spain, France

- Rosa and the Stone Troll by Karla Nor Holmbäck (Tegnefilm)
Denmark

- Saleem by Cynthia Madanat Sharaiha (Digitales)
Jordan

- Slide by Bill Plympton (Plymptoons Studio)
U.S.A.

- Toldi by Marcell Jankovics, Csakovics Lajos (Kecskemétfilm)
Hungary

- Tony, Shelly and the Magic Light by Filip Pošivač (Filmfabriq, Nutprodukcia, Nutprodukce)
Hungary, Czech Republic, Slovakia

- White Plastic Sky by Tibor Banoczki, Sarolta Szabo (Salto Films, Artichoke)
Hungary, Slovakia



[ Fra - source CartoonBrew ]
RELATED NEWS
SHARE
ADV
EXTRA
Texts license rules

Texts license rules
Animation World
Dot Animation Magazine
Credits - Contact - RSS - Privacy
SOCIAL: Mastodon - Twitter - Flipboard - Facebook
Brands, titles and images are ©/® by respective owners
Texts and other © 2004 - 2023 Dot Animation Magazine
www.animationworld.net | www.animeita.net