Animation World
The nominees for the Annie Awards 2019
The nominees for the Annie Awards 2019
The nominees and the category of the upcoming Annie Awards, the animated film awards presented in the States were announced. Below titles and more.
The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced the nominations of the 46th edition of the kermesse. The winners will be announced on February 2, 2019 at UCLA's Royce Hall (Los Angeles).

Over 1600 titles into consideration, including feature films divided in two categories: blockbusters produced by biggest studios and independent films.

Here a fast recap: Incredibles 2 (Pixar) 11 nominations, Ralph Breaks the Internet (Disney) 10 nom., Early Man (Aardman) 7 nom., Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony) 7 nom., Isle of Dogs (W.Anderson) 4 nom., Mirai 2 nom., and the series Hilda with 3 nom. and Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles 3 nom..

Here the main categories:

Best Animated Feature
- Early Man (Aardman Animations)
- Incredibles 2 (Pixar)
- Isle of Dogs (Fox Searchlight/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures)
- Ralph Breaks the Internet (Disney)
- Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony Pictures Animation).

Best Animated Feature-Independent
- This Magnificent Cake! (Beast Animation, Vivement Lundi!, Pedri Animation)
- MFKZ (Ankama/Studio 4║C)
- Mirai (Studio Chizu)
- Ruben Brandt, Collector (Hungarian National Film Fund)
- Tito and the Birds (Bits Productions, Split Studio)

Best Animated Special Production
- Back to the Moon (Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios)
- Mary Poppins Returns (Walt Disney Studios)
- The Emperor's Newest Clothes (HBO / Starburns Industries)
- The Highway Rat (Magic Light Pictures)

Best Animated Short Subject
- Grandpa Walrus (Caýmans Productions)
- Lost & Found (Wabi Sabi Studios)
- SOLAR WALK (Norlum)
- Untravel (Production: Film House Bas Celik, Serbia Co-production: BFilm, Bratislava / Your Dreams Factory, Bratislava)

Best Virtual Reality Production
- Age of Sail (Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures)
- Battlescar (AtlasV)
- Crow: The Legend (Baobab Studios)
- Mind Palace (Filmakademie Baden-W¨rttemberg GmbH)
- Moss (Polyarc)

Best Animated Television/Broadcast Commercial
- Goldfish at the Fair (Stoopid Buddy Stoodios)
- Greenpeace "There's a Rang-Tan In My Bedroom" (Passion Animation Studios)
- Grinch / 40 / Olympics Spot (Illumination)
- JD.com, "Joy and Heron" (Passion Pictures)
- The Fearless Are Here (Nexus Studios)

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
- Ask the StoryBots (JibJab Bros. Studios for Netflix)
- Dinotrux: Supercharged (DreamWorks Animation Television)
- Hey Duggee (Studio AKA)
- PJ Masks (FrogBox, Entertainment One)
- Tumble Leaf (Amazon Studios and Bix Pix Entertainment)

Best Animated Television/Broadcast Production For Children
- Hilda (Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks)
- Kung Fu Panda: The Paws of Destiny (DreamWorks Animation Television)
- Little Big Awesome (Amazon Studios)
- Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon Animation Studio)
- Tales of Arcadia: Trollhunters (DreamWorks Animation Television)

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
- Big Mouth (Netflix)
- Bob's Burgers (20th Century FOX Television/Bento Box Entertainment)
- BoJack Horseman (Tornante Productions, LLC for Netflix)
- Human Kind Of (Cartuna, Facebook Watch)
- The Venture Bros. (Adult Swim / Titmouse, Inc.)

Best Student Film
- A Blink of An Eye, Anke Kletsch
- Best Friend, Luce Grosjean
- FACING IT, Sam Gainsborough
- Hors Piste, Luce Grosjean
- Sister, Siqi Song


For a complete list of nominations, please click on this link.


[ Fra ]
Related news...
SOCIAL
ADV
EXTRA
Regole sulla licenza dei testi
Animation World
Dot Animation Magazine
Credits - Contact - RSS - Privacy
SOCIAL: Twitter - Flipboard - Facebook - News360
Brands, titles and images are ©/® by respective owners
Texts and other © 2004 - 2018 Dot Animation Magazine
www.animationworld.net | www.animeita.net